FORUM SUŁOWA
Rozpoczęcie rozgrywki
Ustawienie bil: Bile do rozbicia powinny być ustawione tak ściśle jak to możliwe, w formie trójkąta; na punkcie głównym stołu ma się znaleźć bila stanowiąca wierzchołek trójkąta, bila "8" w jego środku. W dolnych wierzchołkach trójkąta powinny znajdować się bile z różnych grup. Pozostałe bile muszą być ustawiane losowo, z wyłączeniem jakiegokolwiek świadomego ich umieszczania w wybranym, konkretnym miejscu trójkąta (patrz Regulacje, 4. Ustawianie bil do rozbicia / „nabijanie" stołu).
Mecz rozpoczyna się walką o rozbicie. Obaj zawodnicy uderzają kule wzdłuż dłuższej bandy, odbijając je od góry stołu tak by zatrzymały się jak najbliżej bandy przy której stoją.
Aby uderzenie rozbijające mogło być uznane za prawidłowe muszą być spełnione następujące wymogi:
- bila biała musi być zagrywana z pola bazy,
- nie wymagane jest nominowanie bili, nie ma znaczenia, która bila zostanie uderzona jako pierwsza,
- jeśli zostanie wbita jakakolwiek bila, zagrywający kontynuuje grę, stół jest wtedy „otwarty" ,
- jeśli żadna bila nie zostanie wbita, przynajmniej cztery bile numerowane muszą dotknąć bandy lub band; w przeciwnym wypadku jest to błąd nieprawidłowego rozbicia, a przeciwnikowi przysługuje prawo:
- zaakceptowania pozycji bil na stole i zagrywania,
- powtórnego ustawienia bil do rozbicia i wykonania uderzenia rozbijającego,
- powtórnego ustawienia bil do rozbicia i nakazania powtórnego wykonania uderzenia rozbijającego,
- wbicie bili "8" w trakcie poprawnie wykonanego uderzenia rozbijającego nie jest faulem. Jeśli się to zdarzy zawodnik rozbijający ma do wyboru:
- repozycjonować bilę "8" i kontynuować grę akceptując pozycję bil na stole,
- powtórnie ustawić bile do rozbicia i wykonać uderzenie rozbijające,
- jeśli zawodnik rozbijający wbije bilę "8" i bilę białą jest to błąd rozbicia. Przeciwnik ma do wyboru:
- repozycjonować bilę "8" i kontynuować grę z pozycji „biała z ręki" z pola bazy, akceptując pozycję bil na stole,
- powtórnie ustawić bile do rozbicia i wykonać uderzenie rozbijające,
- jeśli jakakolwiek bila obiektowa zostanie wybita poza stół w trakcie uderzenia rozbijającego (nie wraca ona do gry, z wyjątkiem bili "8", która jest repozycjonowana) jest to faul. Zawodnik przejmujący prawo zagrywania (zwany dalej „zawodnikiem wchodzącym") ma do wyboru:
- zaakceptować pozycję bil na stole i zagrywać,
- zagrywać z pozycji „biała z ręki" z pola bazy akceptując pozycję bil na stole,
- jeśli w trakcie uderzenia rozbijającego popełniony zostanie faul nie ujęty w powyższym zestawieniu, zawodnik wchodzący ma do wyboru:
- zaakceptować pozycję bil na stole i zagrywać,
- zagrywać z pozycji „biała z ręki" z pola bazy akceptując pozycję bil na stole.
Po prawidłowym rozbiciu – niezależnie od tego czy wpadły jakiekolwiek kolorowe bile – stół pozostaje "otwarty". Jeśli wpadła choć jedna kolorowa bila – grę kontynuuje zawodnik rozbijający. Stół otwarty – oznacza sytuację w której dozwolone jest uderzenie białej bili o dowolną inną bilę (połówka, pełna)
Stół będzie "zamknięty" (zostanie dokonane przydzielenie połówki/pełne do zawodnika) w chwili gdy przynajmniej jedna bila zostanie prawidłowo wbita w osobnym uderzeniu (po rozbiciu).
Faule
Każdy faul karany jest "bilą z ręki" dla przeciwnika. Oznacza to, że zawodnik, który dochodzi do stołu ma prawo ustawić bilę białą w dowolnym miejscu na stole. Jeśli faul popełniony jest przy rozbiciu (na przykład wpada bila biała), zawodnik dochodzący do stołu ustawia bilę białą na polu bazy i musi zagrać bilę znajdującą się poza tym polem. Za faul uznawane są następujące sytuacje:
- Kiedy zawodnik nie trafi bilą białą w żadną bilę;
- Kiedy zawodnik trafi bilą białą w bilę czarną lub w bilę przeciwnika jako pierwszą;
- Kiedy zawodnik wbije bilę białą;
- Kiedy zawodnik wbije bilę czarną w trakcie gry, wybije ją poza stół lub wbije ją do niezadeklarowanej łuzy (ten faul skutkuje przegraniem partii). Jeśli jednak bila czarna wpadnie przy rozbiciu, zawodnik, który znajduje się przy stole podejmuje decyzję – może nakazać ponowne ustawienie bil i rozbić lub ustawić bilę czarną na punkcie głównym stołu lub linii powrotów (jeśli ten punkt jest zajęty) i kontynuować grę;
- Kiedy żadna bila po zbiciu bili białej z zagrywaną nie zaliczy bandy (wyjątkiem jest sytuacja, w której któraś z bil wpada do łuzy – wtedy banda nie musi być zaliczona);
- Kiedy któraś z bil opuści stół;
- Kiedy zawodnik dotknie ręką, kijem, ubraniem jakiejkolwiek bili na stole (poza prawidłowym zagraniem bili białej kapką kija).